TEKNOLOJİ REHBERİ

TEKNOLOJİ REHBERİ

CENTRINO TEKNOLOJİSİ NEDİR?HYPER THREADING TEKNOLOJİSİ NEDİR?

BLUETOOTH NEDİR?

ADSL NEDİR?

V92 NEDİR?

SERIAL ATA TEKNOLOJİSİ NEDİR? 

PRESCOTT TEKNOLOJİSİ NEDİR?

LGA775 NEDİR? 

PCI EXPRESS X16 NEDİR?

 

DIJITAL IMZA NEDİR?
CENTRINO TEKNOLOJİSİ NEDİR? 

Intel Centrino Tekonolojisi aşağıdaki 3 bileşeni içeren bir platformdur.

  • Intel® Pentium® M Processor
  • Intel PRO/Wireless Network Connection 802.11b
  • Intel® 855 PM Chipset

Yalnızca bu 3 bileşeni içeren (İşlemci, Chipset ve Wireless Card) sistemler centrino olarak adlandırılmaktadır. Yeni Intel M işlemciler daha az güç kullanıp daha az ısınırlar. İşlemci boyut olarak da daha küçüktür. Bu özellikler, daha uzun pil kullanım süresi ve daha yüksek performans sağlar.

İşlemcinin GHz seviyesinin mevcut P4 işlemcilerden düşük olması, sistemin daha yavaş olması anlamına gelmemektedir.

1 Mb ön belleğe sahip Intel Pentium M 1.3 Ghz işlemci Intel Pentium 4 – Mobile 2.4 Ghz den daha üstün performans ve daha uzun bir pil ömrü sunmaktadır.

Intel in geliştirdiği bu yeni teknoloji notebooklara asağıdaki özellikleri kazandirmaktadır;

  • Entegre kablosuz LAN yeteneği
  • Olağanüstü mobil performans
  • Uzun pil ömrü ve çalışma süresi
  • Küçük ve hafif dizaynlar

Intel Centrino Mobil teknolojisi ile internete veya şirketinizi network hattına kablosuz (entegre 802.11b kablosuz network kart ile birlikte) olarak bağlanabilirsiniz. Bu kablosuz network teknolojisi radyo dalgalarını kullanarak bilgisayarları birbirlerine bağlamakta, internete erisimi saglamakta ve gercek bir mobilite sunmaktadır.

Intel Centrine Teknolojisi, kısaca kablosuz network ve internete bağlı kalmanın en kolay yolu olarak tanımlanmaktadır.

HYPER THREADING TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Hyper-Threading (HT) teknolojisinin amacı işlemcinizin birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmasını sağlamaktadır. Bu sayede bilgisayarınız bazı uygulamalarda çift işlemcili gibi çalışıp, performans kaybını engeller. Bu da sizin bilgisayarınızın bu teknolojiyi desteklemeyen eski 533MHz işlemcili bilgisayarlara göre %50 daha fazla performanslı çalışmasını sağlar. Hyper-Threading teknolojisinin kullanılabilmesi icin bilgisayarınızın işlemcisinin 800 Mhz front side bus özellikli, anakartınızın 865G chipsetli ve işletim sistemi Windows XP Professional olmalıdır.

BLUETOOTH NEDİR?

Bluetooth kablo bağlantısını ortada kaldıran kısa mesafe Radyo Frekansı(RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri, ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar.Bluetooth teknolojisi 2.4 GHz frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir.721 Kbps’a kadar veri aktarabilen bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe yaklaşık 10 metredir. Bluetooth telsiz teknolojisi cihazlar arasında senkronizasyon sağlamak ve veri aktarmak amacı ile kullanılabilir.bluetooth teknolojisi GSM telefonlarını kullanarak masaüstü ve mobile cihazlarınızı şirket networklerine veya internete bağlayabilir, dosya alışverişi yapmasına olanak sağlar.

ADSL NEDİR?

ADSL ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ADSL bağlantı hat uzunluğu, hatta kullanılan bakır kablonun çapı ve kullanılan modemin tipine bağlı olarak 8 Mbps’a kadar veri alma (download) ve 1 Mbps’a kadar veri gönderme (upload) hızlarına olanak verir.

Aynı anda hem internet hem de ses/fax özelliği sunar, kullanıcılar internetteyken aynı anda telefon ile görüşme yapabilirler. ADSL kullanıcılara alternatif hız seçeneklerine sahip 24 saat kesintisiz internet erişimi sunar. ADSL’ in getirdiği sayısal teknoloji ile internete bağlanamama, hat kesilmesi, hızda azalma gibi durumlar ortadan kalkar.

Kullanıcılar ADSL ile kaliteli video konferans yapabilirler.

V92 NEDİR?

V.92, dial-up modem kullanıcılarının performansını arttıran özellikler içeren, ITU (International Telecommunications Union)’ un belirleği yeni modem standartıdır. V.92 özellikli modemin ISP nin modemiyle bağlantı kurma süresi V.90’a göre %40’a kadar hızlanabilmektedir.


SERIAL ATA TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Günümüzün ve yarının disk starndardı olan Serial Ata diskler, saniyede 150 Mb lik veri aktarımı ile yüksek performans sunarlar. 8 Mb ön bellek, 7200 rpm devir hızı ile verilere daha kısa sürede erişim sağlar, uygulamalar daha hızlı çalışır ve daha verimli çalışırsınız. Daha ince yapıdaki data ve güç tablosu kasa içi soğutmayi kolaylaştırır. Jumper ayarı gerektirmez. 80 Gb, 120 Gb, 160 Gb lik kapasite alternatifleri oyun, video ve ses kayıt uygulamaları için seçenek sunar.

PRESCOTT TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Prescott teknolojisiyle mevcut Pentiun 4 işlemcilerde 512 KB olan 2. seviye ön bellek bu işlemci tipinde 1 MB’a yükselmiştir. Üretim teknolojisi de 0.13 mikrondan 0.09 mikrona inmiştir ve 90 nm kullanılmaktadır.

LGA775 NEDİR?

LGA775 “Land Grid Array”, yüksek saat hızlarının ve performansın elde edilmesine imkan veren yeni işlemci formudur. Pinler yerine altın kontak uçlara sahip olan LGA775 tipindeki işlemciler önce Intel 915, 925x serisi anakartlarda socket 775 yuvada kullanılmaya başlanmıştır. PCI Express, Dual-Channel DDR2, Intel High Definition Audio vb. gibi yeni teknolojilerle de donatılmış bu anakartlar ile oyun tutkunları, grafik tasarımcıları daha yüksek performans elde edebilecekler

PCI EXPRESS X16 NEDİR?

PCI Express x16 saniyede 8GB veri aktarımı ile AGP 8x den 4 kat daha fazla veri taşıyabilen yeni bir grafik standardıdır. Intel 915, 925x serisi yongalara sahip anakartlarla beraber hayatımıza giren PCI Express, önümüzdeki yıllarda kullanılacak grafik yongasi standardı olacaktır. Çift yönlü veri aktarımı sağlayan PCI-Express veriyolu ile bu özellikteki grafik kartlarından daha yüksek performans alınarak, oyunlardaki görüntünün daha akıcı, gerçekçi ve 3 boyutlu grafik tasarımların ise daha kısa sürede oluşturulması sağlanabilmektedir.
DIJITAL IMZA NEDİR?

Yazılı dokümanlarda kullandığınız imzalar gibi, dijital imzalar da günümüzde e-posta veya elektronik verilerin yazarlarını/sahiplerini tanılamada kullanılmaktadır. Dijital imzalar, Dijital Sertifikalar kullanılarak yaratılır ve doğrulanırlar. Bir bilgiyi imzalamak, güvenli bir alışverişi gerçekleştirmek için kendi özel Dijital Sertifikanıza ihtiyaç vardır.

Günümüzde uluslararası yasama organları dijital imzaları ıslak imzalar gibi yasal olarak bağlayıcı ve uluslararası çapta kabul edilebilir kılmak için yasalar çıkarmışlardır. Dijital imzaların sağladığı başlıca önemli fonksiyonlar şöyledir: tanılama, gizlilik, veri bütünlüğü ve inkar-edilememe.

Tanılama, bir kişinin (veya sunucunun, müşterinin…) kimliğini doğrulamadır. Veriyi imzalayan kişinin yetkinliğini garanti ederek işleme kimin dahil olduğunu yada mesajın gerçekten kimden geldiğini karşı tarafa gösterir. Ayrıca tanılama işleminin doğru olarak yapılabilmesi için dijital sertifikayı veren kurumun tarafsız, güvenilir ve dünya çapında tanınıyor olması gerekmektedir.